Haven Zwartewaal - Arrest

Haven Zwartewaal, 11 maart 1981, NJ 1982, 76

Casus

A verkocht aan B een oppervlakte grond met daarop verspreid staande gebouwen, zulks onder het voorbehoud van het recht van opstal van het gekochte; het betrof met andere woorden overdracht van bloot-eigendom. Het was voorts de - ook uitgedrukte - bedoeling bij de overdracht dat ook de gebruiksrechten van de grond gedurende de opstaltermijn aan de opstalhouder zouden toekomen. De waarde van het overgedragen bloot-eigendom - grondslag voor de heffing van overdrachtsrecht - is verschillend al naar gelang het gebruiksrecht van de grond als een zakelijk onderdeel van het opstalrecht is te beschouwen, dan wel als een afzonderlijke obligatoire huurverhouding is te zien, omdat deze gebruiksverhouding in de eerste opvatting de "omvang'' van het bloot-eigendom vermindert en dan het object van de heffing tot geringere proporties terugbrengt. Deze (meer)  fiscale kwestie diende nu te worden opgelost aan de hand van de vraag wat dit opstalrecht civielrechtelijk inhield.

Rechtsvraag

Is het mogelijk langs de weg van vestiging van een opstalrecht het volledig genot en het recht van vruchttrekking te verschaffen van de grond waarop het recht betrekking heeft, voor zover die grond niet met opstallen is bezet? Enigszins anders verwoord: Kan een opstalrecht een gebruiksrecht en een recht van vruchttrekking omvatten?

Hof

Het hof heeft geoordeeld dat het niet mogelijk is langs de weg van vestiging van een opstalrecht het volledig genot en het recht van vruchttrekking te verschaffen van de grond waarop dat recht betrekking heeft, zeker niet voor zover die grond niet bezet is met opstallen.

Hoge Raad

De bevoegdheid de zaak waarop het recht rust te gebruiken en daarvan de vruchten te trekken vloeit naar de aard van het opstalrecht weliswaar daaruit slechts voort indien en voor zover dat nodig is voor het volle genot van dat recht, maar bij de akte van vestiging mogen pp. de bevoegdheden van de opstaller nader regelen en mogen zij hem ook bevoegdheden toekennen die niet nodig zijn voor het volle genot van het recht, mits die bevoegdheden in zodanig verband staan met die welke aan de opstaller naar de aard van dat recht toekomen dat het gerechtvaardigd is die bevoegdheden als onderdeel van dat recht te behandelen.

De Hoge Raad vernietigt de uitspraak van het hof en verwijst het geding ter verdere behandeling en beslissing van de zaak.

Image

Access: 
Public

Image

Join: WorldSupporter!

Join with a free account for more service, or become a member for full access to exclusives and extra support of WorldSupporter >>

Check: concept of JoHo WorldSupporter

Concept of JoHo WorldSupporter

JoHo WorldSupporter mission and vision:

  • JoHo wants to enable people and organizations to develop and work better together, and thereby contribute to a tolerant and sustainable world. Through physical and online platforms, it supports personal development and promote international cooperation is encouraged.

JoHo concept:

  • As a JoHo donor, member or insured, you provide support to the JoHo objectives. JoHo then supports you with tools, coaching and benefits in the areas of personal development and international activities.
  • JoHo's core services include: study support, competence development, coaching and insurance mediation when departure abroad.

Join JoHo WorldSupporter!

for a modest and sustainable investment in yourself, and a valued contribution to what JoHo stands for

Check: more related
Arresten en jurisprudentie: uittreksels en studiehulp - Thema
Check: how to help

Image

 

 

Contributions: posts

Help others with additions, improvements and tips, ask a question or check de posts (service for WorldSupporters only)

Image

Check: more related and most recent topics and summaries
Check more: study fields and working areas

Image

Share: this page!
Follow: Law Supporter (author)
Add: this page to your favorites and profile
Statistics
1242
Submenu & Search

Search only via club, country, goal, study, topic or sector