Onderneming en Recht - UL - Oefententamen gedeelte onderneming & recht uit lente 2018

Open vragen - Vraag 1

Vraag 1

Ali Achaboun is stucadoor en doet opdrachten voor de mensen die het best betalen. Ali zou alleen inmiddels ook wel wat mensen voor hem willen laten werken.. Daarom besluit Ali een besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid op te richten. Nog voordat de vennootschap is opgericht neemt Ali op 1 februari 2017 drie stukadoors aan aan en tekent de arbeidsovereenkomsten in naam van Smooth Sailing BV i.o. Ook tekent Ali in naam van de op te richten BV op 1 februari 2017 een overeenkomst van opdracht met BOOM Builders BV om een stel muren af te werken in drie recent gebouwde appartementen. Die nieuwe werknemers gaan direct aan de slag met het nodige stucwerk.
Op 15 maart 2017 wordt Smooth Sialing BV bij notariële akte opgericht. Ali Achaboun neemt 100 aandelen met een nominale waarde van € 1,- per aandeel en wordt (naast enig aandeelhouder) tevens de bestuurder van Smooth Sailing BV. In die hoedanigheid bekrachtigt Ali Achaboun op de dag van de oprichting van de BV de overeenkomst van opdracht met BOOM Builders BV, maar niet de overeenkomsten met de twee stucadoors die hij had aangenomen.

Deelvraag 1.1 (2 pnt)

Kunt u aangeven wat het geplaatst kapitaal van Smooth Sailing BV op 15 maart 2017 is? Zo nee, welke informatie ontbreekt? Verwijs naar relevante wetgeving.

Deelvraag 1.2 (3 pnt)

Is Smooth Sailing BV gebonden aan de met de twee werknemers gesloten arbeidsovereenkomsten? Leg uit waarom wel of juist niet

Deelvraag 1.3 (4 pnt)

De zaken gaan goed en Ali Achaboun wil wat gaan uitbreiden. Hij zoekt en vindt een zakelijke partner in Hans Kretteman. Ze komen overeen dat Ali 49 van zijn 100 aandelen overdraagt aan Hans tegen betaling van €1.500,- per aandeel. De statuten van Smooth Sailing BV bevatten geen bijzondere bepalingen over de overdracht van aandelen.

Leg aan de hand van relevante wettelijke bepalingen uit op welke wijze Ali Achaboun de aandelen rechtsgeldig kan overdragen aan Hans Kretteman en wanneer hij zijn aandeelhoudersrechten kan uitoefenen.

Deelvraag 1.4 (8 pnt)

Na bijna twee jaar gaan de zaken toch iets slechter en wordt het voor Ali Achaboun wel wat lastiger. De vennootschap heeft inmiddels 40 werknemers in dienst die werkzaam zijn op tien verschillende plekken om daar het stucwerk te doen. Door allerlei fouten wordt het stucwerk echter vaak zeer halfbakken gedaan waardoor opdrachtgevers weigeren te betalen tenzij de zaken rechtgezet worden, Ali raakt hier qua cashflow flink mee in de problemen en kan de salairissen niet meer betalen. Op 25 februari 2018 wordt Smooth Sailing BV failliet verklaard. De curator, mr. Knaak, gaat direct op zoek naar de administratie, maar merkt al snel dat deze zeer gering is en kan alleen een paar van de contracten vinden die Smooth Sailing heeft getekend.

Kan mr. Knaak de bestuurder van Smooth Sailing BV met succes aansprakelijk stellen? Gebruik bij de uitwerking van het antwoord het stappenplan.

Antwoordsuggesties - Vraag 1

Deelvraag 1.1

Geplaatst kapitaal is het gestort kapitaal x het aantal geplaatste aandelen (100 stuks). Bij de BV is storting op aandelen niet (direct) vereist; bedongen kan worden dat dit later gebeurt (art. 2:191 lid 1 BW). Om te weten wat het geplaatst kapitaal is moeten we weten hoeveel van de nominale waarde van €1,- is gestort. (zie art. 2:373 lid 2 BW)

Deelvraag 1.2

Art. 2:203 lid 1 BW maakt duidelijk dat een vennootschap alleen dan gebonden is aan voor de oprichting in haar naam verrichtte rechtshandelingen, als de rechtshandelingen na haar oprichting
uitdrukkelijk of stilzwijgend [...] zijn bekrachtigd. I.c. heeft bestuurder Ali Achaboun alleen de overeenkomst van opdracht met BOOM Builders BV bekrachtigd. Door de werknemers echter vanuit Bouw BV in te zetten voor deze opdracht, heeft Smooth Sailing BV de rechtshandelingen met de twee werknemers stilzwijgend bekrachtigd en is Smooth Sailing BV BV gebonden.

Deelvraag 1.3

De statuten melden niets over een blokkeringsregeling en derhalve is art. 2:195 lid 1 BW van toepassing: Ali Achaboun moet zijn aandelen eerst aanbieden aan zijn medeaandeelhouders. Nu hij de enige aandeelhouder is, kan hij ze vrijelijk overdragen aan Hans Kretteman. Rechtsgeldige overdracht vindt plaats bij notariële akte (art. 2:196 lid 1 BW). Pas als Smooth Sailing BV de levering heeft erkend (of aan haar is betekend) kan Hans de aan de aandelen verbonden rechten uitoefenen (art. 2:196a lid 1 BW).
 
Let op: Smooth Sailing BV is niet direct betrokken bij deze aandelenoverdracht en dus moet de rechtshandeling worden erkend door de vennootschap of de akte aan haar betekend worden. Nu Ali Achaboun als aandeelhouder de
aandelen heeft overgedragen is hij als bestuurder van Smooth Sailing BV uiteraard hiervan op de hoogte en kan hij de levering eigenhandig erkennen (zie art. 2:196a lid 2 BW).

Deelvraag 1.4

De curator kan Ali Achaboun als bestuurder van Smooth Sailing BV aansprakelijk stellen voor het tekort in het faillissement van Smooth Sailing BV op grond van art. 2:248 BW. Vereisten zijn:
  1. Kennelijk onbehoorlijke taakvervulling (KOB) door het bestuur;
  2. Aannemelijk is dat dit KOB een belangrijke oorzaak is van het faillissement (causaal verband tussen KOB en faillissement);
  3. Faillissement van de vennootschap (Alle 3 voorwaarden uit lid 1 )
  4. KOB in afgelopen 3 jaar voorafgaand aan het faillissement (lid 6).
 
I.c. komt lid 2 de curator tegemoet, aangezien de administratie van Smooth Sailing BV niet op orde is (toetsing aan de casusfeiten leert dat er heel wat ontbreekt en slechts een deel van de contracten aanwezig zijn). Wegens schending van art. 2:10 BW staat het KOB onweerlegbaar vast en wordt vermoed (weerlegbare vermoeden) dat KOB een belangrijke oorzaak is van het faillissement. Het is nu aan Jan Steen om aannemelijk te maken dat andere externe oorzaken dan KOB een belangrijke oorzaak zijn voor het faillissement. Of ‘allerlei fouten’ daaronder vallen valt te betwijfelen. Curator Knaak kan dus bestuurder Ali Achaboun met succes aansprakelijk stellen voor het tekort in het faillissement van Smooth Sailing BV.
 
Let op: art. 2:248 lid 3 BW is i.c. niet van toepassing

Meer TentamenTests - Vraag 2 & 3 (Exclusief voor wie volledige online toegang heeft)

    Exclusive section of this page (for members with extra services and online access)

    Image

    Access: 
    Public

    Image

    Join: WorldSupporter!

    Join with a free account for more service, or become a member for full access to exclusives and extra support of WorldSupporter >>

    Check: concept of JoHo WorldSupporter

    Concept of JoHo WorldSupporter

    JoHo WorldSupporter mission and vision:

    • JoHo wants to enable people and organizations to develop and work better together, and thereby contribute to a tolerant and sustainable world. Through physical and online platforms, it supports personal development and promote international cooperation is encouraged.

    JoHo concept:

    • As a JoHo donor, member or insured, you provide support to the JoHo objectives. JoHo then supports you with tools, coaching and benefits in the areas of personal development and international activities.
    • JoHo's core services include: study support, competence development, coaching and insurance mediation when departure abroad.

    Join JoHo WorldSupporter!

    for a modest and sustainable investment in yourself, and a valued contribution to what JoHo stands for

    Check: how to help

    Image

     

     

    Contributions: posts

    Help others with additions, improvements and tips, ask a question or check de posts (service for WorldSupporters only)

    Image

    Check: more related and most recent topics and summaries
    Check: more content in related bundles

    Image

    Share: this page!
    Follow: Law Supporter (author)
    Add: this page to your favorites and profile
    Statistics
    3438
    Submenu & Search

    Search only via club, country, goal, study, topic or sector