Lorsé/Nederland - Arrest

Lorsé/Nederland, EHRM 4 februari 2003, NJCM-Bulletin 2003/4

 

Samenvatting:

Het EBI-regime als zodanig is niet strijdig met art. 3 EVRM. In casu bestond, mede gelet op de bestaande andere (stringente) veiligheidsmaatregelen, onvoldoende rechtvaardiging voor de standaard wekelijks uitgevoerde andere inspecties. Dat geldt nog eens extra als men bedenkt dat deze meer dan zes jaar achtereen werden uitgevoerd. Daarmee werd de menselijke waardigheid van betrokkene dusdanig aangetast dat er sprake is van onmenselijke en vernederende behandeling. De aanmerkelijke beperkingen in de mogelijkheden van contact met medegedetineerden en met de eigen naaste gezins- en familieleden kunnen worden aangemerkt als noodzakelijke beperkingen in de zin van art. 8 lid 2 EVRM. Symbolische schadevergoeding voor Lorsé.

 

Klacht:

Met betrekking tot de klacht dat art. 3 EVRM was geschonden, stelden de klagers dat het regiem in de EBI als inhumaan moest worden aangemerkt. Daarbij werd gewezen op de lange periode en op de inhoud van de rapporten van de op verzoek van de verdediging ingeschakelde deskundigen. Hierin was gesteld dat verblijf in de EBI significant schadelijke gevolgen had voor de psychologische toestand van betrokkene. Ook wordt geklaagd over schending van art. 8 EVRM. In het EBI-regime zou geen privé-leven meer mogelijk zijn geweest. Eveneens maakte de manier waarop de bezoeken moesten plaatsvinden, een ongerechtvaardigde inbreuk op het gezinsleven.

 

EHRM:

Met betrekking tot art. 3 EVRM oordeelt het hof dat er geen sprake is van schending. Hoezeer de omstandigheden waaronder bezoeken moesten plaatsvinden de familie ook emotioneel moet hebben geraakt.

Wat betreft schending van art. 8 EVRM overweegt het hof dat een detentiesituatie nu eenmaal een beperking in het familie- en gezinsleven betekent. Die beperking was in casu, gelet op de omstandigheden van het geval, conform het gestelde in art. 8 lid 2 EVRM gerechtvaardigd.

De klacht tenslotte dat er geen daadwerkelijk rechtsmiddel ex art. 13 EVRM had opengestaan voor Lorsé, heeft evenmin succes. Er bestond ieder half jaar een zorgvuldige verlengingsprocedure. Lorsé kon tegen een verlengingsbeslissing in beroep gaan bij de beroepscommissie van de Centrale Raad voor de Strafrechtstoepassing, en hem stond ook nog altijd de mogelijkheid open van het instellen van een kort geding.

Image

Access: 
Public

Image

Join WorldSupporter!
This content is related to:
Arresten en jurisprudentie: uittreksels en studiehulp - Thema

Image

 

 

Contributions: posts

Help other WorldSupporters with additions, improvements and tips

Add new contribution

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Image

Spotlight: topics

Check the related and most recent topics and summaries:
Activities abroad, study fields and working areas:

Image

Check how to use summaries on WorldSupporter.org

Online access to all summaries, study notes en practice exams

How and why use WorldSupporter.org for your summaries and study assistance?

  • For free use of many of the summaries and study aids provided or collected by your fellow students.
  • For free use of many of the lecture and study group notes, exam questions and practice questions.
  • For use of all exclusive summaries and study assistance for those who are member with JoHo WorldSupporter with online access
  • For compiling your own materials and contributions with relevant study help
  • For sharing and finding relevant and interesting summaries, documents, notes, blogs, tips, videos, discussions, activities, recipes, side jobs and more.

Using and finding summaries, notes and practice exams on JoHo WorldSupporter

There are several ways to navigate the large amount of summaries, study notes en practice exams on JoHo WorldSupporter.

  1. Use the summaries home pages for your study or field of study
  2. Use the check and search pages for summaries and study aids by field of study, subject or faculty
  3. Use and follow your (study) organization
    • by using your own student organization as a starting point, and continuing to follow it, easily discover which study materials are relevant to you
    • this option is only available through partner organizations
  4. Check or follow authors or other WorldSupporters
  5. Use the menu above each page to go to the main theme pages for summaries
    • Theme pages can be found for international studies as well as Dutch studies

Do you want to share your summaries with JoHo WorldSupporter and its visitors?

Quicklinks to fields of study for summaries and study assistance

Main summaries home pages:

Main study fields:

Main study fields NL:

Submenu: Summaries & Activities
Follow the author: Law Supporter
Work for WorldSupporter

Image

JoHo can really use your help!  Check out the various student jobs here that match your studies, improve your competencies, strengthen your CV and contribute to a more tolerant world

Working for JoHo as a student in Leyden

Parttime werken voor JoHo

Statistics
952
Search a summary, study help or student organization