Arresten en jurisprudentie: uittreksels en studiehulp - Thema
- 12078 reads
Europees recht. Belasting op ingevoerde en uitgevoerde producten in strijd met het EEG-Verdrag?
Artikel 9 jis. 12, 13 en 16 EEG-Verdrag. Vrij verkeer van goederen.
Vóór de inwerkingtreding van het EEG-verdrag hief Italië het zogenaamde statistiekrecht op in- en uitgevoerde producten. Het ging om een heffing van 10 Lire per ton, dier of voertuig, met een minimum van 10 Lire. Ook over kleine partijen goederen zijn deze heffingen verschuldigd. Volgens de Commissie is deze heffing gelijk te stellen met douanerechten die bij in- en uitvoer van goederen worden geheven. De vraag is of dit statistiekrecht verenigbaar is met artikel 16 van het EEG-Verdrag. Italië weigerde deze heffing in te trekken. De Commissie heeft Italië een maand gegeven om zich aan te passen aan de wil van de Commissie.
Het HvJ EG concludeert dat Italië haar verplichtingen niet is nagekomen. Volgens artikel 9 EEG-Verdrag mogen er geen douanerechten worden geheven en op grond van art. 12 ook geen rechten die daarmee gelijk kunnen worden gesteld. Op grond van art. 13 jo. 16 moeten dergelijke heffingen worden afgeschaft. Het HvJ EG wil aan het beginsel van opheffing van douanerechten een algemeen karakter geven. Douaneheffingen op alle denkbare manieren zijn dus verboden, dit wordt gerechtvaardigd door het beginsel van vrij verkeer van goederen.
Om te bepalen of een heffing gelijk kan worden gesteld met douanerechten moet gekeken worden naar de doeleinden van het verdrag. Op het verbod zijn geen uitzonderingen mogelijk.
Italië is door de heffing van een belasting op invoer en uitvoer haar verplichtingen niet nagekomen. Verweerster wordt veroordeeld in de kosten van het geding. Het meer of anders gevorderde wordt afgewezen.
Join with a free account for more service, or become a member for full access to exclusives and extra support of WorldSupporter >>
There are several ways to navigate the large amount of summaries, study notes en practice exams on JoHo WorldSupporter.
Do you want to share your summaries with JoHo WorldSupporter and its visitors?
Main summaries home pages:
Main study fields:
Business organization and economics, Communication & Marketing, Education & Pedagogic Sciences, International Relations and Politics, IT and Technology, Law & Administration, Medicine & Health Care, Nature & Environmental Sciences, Psychology and behavioral sciences, Science and academic Research, Society & Culture, Tourisme & Sports
Main study fields NL:
JoHo can really use your help! Check out the various student jobs here that match your studies, improve your competencies, strengthen your CV and contribute to a more tolerant world
995 |
Add new contribution