Vragen
Vraag 1a
De Europese Commissie heeft in 2007 Heineken, Grolsch en Bavaria voor in totaal 274 miljoen euro aan geldboetes opgelegd, omdat zij bij een kartel op de Nederlandse biermarkt betrokken zijn geweest. Dit kartel is in strijd met de EU-regels die concurrentiebeperkende praktijken van ondernemingen verbieden. In de periode 1996-1999 hielden de brouwerijen talrijke niet-officiële bijeenkomsten, waarop zij prijzen en prijsverhogingen coördineerden. Figuur 1 geeft de vraag (V) naar bier weer op de Nederlandse biermarkt. Ook de marginale-kostencurve (MK) van bierproductie staat in de figuur weergegeven. (Totaal 30 punten)
Bierbrouwers streven naar winstmaximalisatie. Hoe bepaalt iedere brouwer zijn maximale winst? Schrijf de formule hieronder op. Schrijf ook de gebruikte afkortingen volledig uit. Leg vervolgens uit waarom de winst nog verbeterd kan worden als niet aan de formule is voldaan. (6 pnt)
Vraag 1b
Naast Heineken, Grolsch en Bavaria zijn er diverse andere bierbrouwerijen, zoals Brand, Dommelsch, Hertog Jan en Oranjeboom. Ga eerst uit van de eenvoudige veronderstelling dat de Nederlandse biermarkt zonder kartel gekenmerkt wordt door volkomen concurrentie. Welke prijs van bier komt tot stand zonder kartel? En hoeveel bier wordt er zonder kartel in de markt geproduceerd? Teken deze prijs en hoeveelheid in figuur 1. Leg hieronder uit hoe u deze prijs en hoeveelheid hebt bepaald. (6 pnt)
Vraag 1c
Door een kartel te vormen konden Heineken, Grolsch en Bavaria als monopolist opereren. Welke prijs van bier kwam tot stand op de markt in de periode 1996-1999 waarin het kartel actief was? En hoeveel bier werd met het kartel in de markt geproduceerd? Teken ook deze prijs en hoeveelheid in figuur 1. Leg hieronder uit hoe u deze prijs en hoeveelheid hebt bepaald. (6 pnt)
Vraag 1d
Teken eveneens in figuur 1 het welvaartsverlies voor de samenleving in de periode 1996-1999 dat het bierkartel actief was ten opzichte van volkomen concurrentie. Leg hieronder uit hoe u dit welvaartsverlies hebt bepaald. Schrijf ook op hoe zo’n verlies aan welvaart in de economische theorie wordt genoemd. (6 pnt)
Vraag 1e
Het is wellicht realistischer de Nederlandse biermarkt zonder kartel te typeren als monopolistische concurrentie. Wat is het wezenlijke verschil tussen volkomen en monopolistische concurrentie? Leg ook
... Interested? Read the instructions below in order to read the full content of this page.Access options
The full content is only visible for JoHo members.
- For information about international JoHo memberships, read more here.
- Are you already a member? Add your JoHo membership number to your World Supporter account to activate your member access
- or mail info@joho.org
For Dutch visitors
Toegang tot pagina of document:
Word JoHo donateur of abonnee voor online toegang
- Om online toegang te krijgen kun je JoHo donateur worden
- Lees hieronder meer over JoHo donateur en abonnee worden
Je bent al donateur, maar je hebt geen toegang?
- Log in, of maak een account aan als je dat nog niet eerder hebt gedaan.
- Voeg je JoHo (member) nummer toe aan je account voor volledige toegang. Je kunt dit nummer vinden op JoHo.org/user of in de bevestigingsmail van je JoHo donateursinschrijving. Kom je er niet uit, neem dan even contact op!
Kom je er niet helemaal uit of heb je problemen met inloggen?
- Lees de antwoorden op de meest gestelde vragen.
- Of laat je helpen door één van de JoHo medewerkers telefonisch, per e-mail of in één van de JoHo support centers.
-----------------------------------------------
JoHo donateur (WorldSupporter) worden
JoHo donateurschap (€5,- per jaar)
- Voor wie €10,- korting wil op zijn JoHo abonnement
- Voor wie JoHo WorldSupporter en Smokey projecten wil steunen
- Voor wie gebruik wil maken van alle gedeelde materialen op WorldSupporter
- Voor wie op zoek is naar de organisatie bij een vacature
JoHo abonnementen
JoHo abonnement (€20,- per jaar)
- Voor wie online volledig gebruik wil maken van alle JoHo's en boeksamenvattingen voor alle fases van een studie, met toegang tot alle online HBO & WO boeksamenvattingen en andere studiehulp
- Voor wie gebruik wil maken van de gesponsorde boeksamenvattingen (en er met zijn pinpoints 10 gratis kan afhalen in een JoHo support center of bij een JoHo partner)
- Voor wie gebruik wil maken van de vacatureservice en bijbehorende keuzehulp & advieswijzers
- Voor wie gebruik wil maken van keuzehulp en advies bij werk in het buitenland, lange reizen, vrijwilligerswerk, stages en studie in het buitenland
- Voor wie extra kortingen wil op (reis)artikelen en services (online + in de JoHo support centers)
- Voor wie extra kortingen wil op de geprinte studiehulp (zoals tentamen tests en study notes) in de JoHo support centers
Steun JoHo en steun jezelf door JoHo donateur te worden
Direct Donateur Worden
- for free to follow other supporters, see more content and use the tools
- for a small donation by becoming a member to see all content
Why create an account?
- Your WorldSupporter account gives you access to all functionalities of the platform
- Once you are logged in, you can:
- Save pages to your favorites
- Give feedback or share contributions
- participate in discussions
- share your own contributions through the 11 WorldSupporter tools
Rechtseconomie - RUG - Oefenmaterialen
Deze bundel bevat oefenmaterialen te gebruiken bij het vak Rechtseconomie aan de Rijksuniversiteit Groningen, B2.
Bijlage bij het oefententamen 2015/2016, Rechtseconomie, RUG
De bijlage die nodig is bij het oefententamen 2015/2016, Rechtseconomie, RUG
Add new contribution